Cięcie i formowanie tuji



       Żywotnik, czyli tuja jest powszechną rośliną w naszym ogrodzie. Jest w wiele odmian żywotników do wyboru na obsadzenie posesji, nadaje się również na szpalery, rzeźby ogrodowe, a także formy pienne. Dobrze znosi cięcie i szybko się regeneruje. Tuja jest gatunkiem łatwym w uprawie ale wrażliwym na przesuszenie. Gatunek mrozoodporny.

        W ogrodach najlepszym gatunkiem do formowania jest Thuja occidentalis-żywotnik zachodni. Ma on dużo odmian różniących się między sobą pokrojem, barwą kształtem oraz siłą wzrostu. Występują odmiany karłowe nie wymagające cięcia ani poprawy ich kształtu - 'Danica' (zielona kulka), -'Miriam' i Amber gold'(złota kulka) oraz odmiany osiągające większe rozmiary regularnych kul- 'Golden globe', 'Woodwardii' i 'Globosa'.





        Prawidłowe cięcie żywotnikow jest uzależnione od ich przeznaczenia. Jeśli mają stanowić gęsty żywopłot, skracamy przewodnik, co spowoduje rozkrzewienie się pędów na boki. Jeśli jednak zależy nam raczej na wysokości, pozostawiamy przewodnik, a skracamy pędy boczne.

        Tworzenie form geometrycznych stożków, kul, bonsai czy spirali wymaga zdecydowanie bardziej regularnego i precyzyjnego ciecia nawet trzy razy w sezonie.





        Perwszym terminem cięcia jest wczesna wiosna marzec-kwiecień, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Należy wtedy skrócić ubiegłoroczne pędy o ok 1\3 długości. Drugie cięcie kiedy roślina się zregeneruje można wykonać w VI, a ostatnie cięcie przeprowadzamy w VIII. Ostatnie cięcie nie może być później ponieważ pędy muszą zdążyć zdrewnieć przed zimą. 

              Bez względu na to, jak roślina znosi cięcie, trzeba pamiętać, żę jest to zabieg inwazyjny, osłabiający krzew i zwiększa jego podatność na suszę, choroby i szkodniki. Odpowiednie nawożenie oraz podlewanie pomoże roślinie na regeneracje oraz zachowanie zdrowego wyglądu.
Po formowaniu




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wielkanocny żółty krzew

Skimia Japońska- pokrój, uprawa, zastosowanie

Czarne bazie